Започваме от лекарите - имаме изключително добри специалисти. Човешкият фактор винаги е на първо място. Следва модерната апаратура. Имаме апаратура за обследване на перианалното пространство, ниския ректум и аноректалната област, която е последно поколение на фирмата THD - един от водещите производители в сектора. Благодарение на нея успяваме да направим в нашето високотехнологично време пълен анализ, да го предоставим на пациентите и те да живеят по-спокойно. Хората могат да са сигурни в диагнозата, да знаят какво се случва. Добре е да се направи тази моментна снимка на тяхното здраве и след време да се види има ли прогрес на заболяването.
- Какви са първите симптоми, заради които човек трябва да потърси проктолог?
Най-честият симптом е кървенето - важно е дали кръвта е ярка. Други симптоми са сърбеж, парене, болка в областта на ануса, образуване на подутини, атипични израстъци - пациентът не ги е имал преди. Тези проблеми може да отзвучават и после да се появяват отново.
- С какви заболявания идват най-често пациентите във вашия център? И как протича един преглед, от който пациентите всъщност се срамуват и притесняват?
Започва се със свободен разговор с пациента. Специалистът трябва да е наясно какви насочващи въпроси да задава, защото е възможно човекът да пропусне да спомене решаващи неща. След яснотата, която придобива специалистът за конкретиката на проблема, се прави оглед на мястото. Мануалното преглеждане на зоната, естествено, е със съгласието на пациента. То е изключително информативно за добрия специалист. Оттук тръгват насоките, ако има сериозен проблем. Ако няма здравен проблем, се спира дотук, като се обяснява на пациента какво трябва да спазва, за да няма оплаквания.
- Какво следва, ако бъде установен проблем?
-Ако има нещо притеснително, пациентът се насочва за аноскопия оглед на аналния канал с видеоаноскоп, записва се в детайли състоянието в момента. Или пациентът се изпраща за изследвания на цялото дебело черво - колоноскопия. След аноскопия обикновено продължаваме с ендоанален ултразвук. Ако се появят съмнения, че пациентът има в перианалните пространства нещо, което не се вижда с аноскоп, при ендоаналния ултразвук успяваме да видим състоянието на тъканите в крайната част на дебелото черво - има ли течни колекции, няма ли перианални абсцеси. Имаме и възможност за по-високоспециализирани изследвания - аноректалната манометрия. Тя е за страдащи от инконтиненция. Това е проблем с акта на дефекация - той не е често срещан, но го има.
- Какво представлява консервативното лечение с медикаменти и ако то не даде резултат, задължително ли следва операция? Има ли по-щадящи и миниинвазивни методи?
Консервативното лечение с медикаменти, както казвам на пациентите, идва след консервативното лечение без медикаменти. То представлява спазване на определен хигиенно-диетичен режим. Всеки човек си има изградени навици. За съжаление, не всички сме еднакви. В разговор с пациентите се дават много ценни съвети за спазване на хигиена и на хранене. В това число попадат престоят при акта на дефекация, спазването на добрата лична хигиена, динамиката в живота, която трябва да се спазва. Храненето е изключително важно при проблеми в тази област.
- Дайте съвети за храненето и спорта?
Всичко е изключително индивидуално. Част от хората в голяма степен са наясно с проблемите, една част обаче не са. Много неща се учат в семейството, но не всеки е имал условията. Хранителният режим е решаващ, но също е свързан с възможности. Правилното хранене не включва преяждане.
Трябва да се ядат храни, които са добре приготвени, с повече фибри, за да се направи консистенцията на дефекацията по-мека. Това е важно. Забранява се консумацията на продукти като червено вино, то дразни много тази област при по-сериозна употреба. Пикантните, лютите храни също са изключени. В сезона, в който се намираме, трябва да се изключат киселите туршии, киселото зеле, които иначе са полезни.
- Ако все пак се наложи лечение с медикаменти, какво следва?
След хигиена на диетичния режим следва медикаментозно лечение. Имаме много възможности. В наши дни фирмите произвеждат много медикаменти. Има дори свръхпредлагане. То затруднява пациента. Текат реклами постоянно и отвсякъде. Въпросните медикаменти се предлагат без рецепта във всяка аптека, фармацевтът предлага нещо.
Не знам доколко това е редно. Медикаментът може да не върши работа сто процента. Може да промени клиничната картина, да удължи срока на лечение. Добрият вариант е да се мине през специалист, който да назначи правилното лечение. Възможно е комбинирано лечение и за хемороидална болест, и за фисури например, от които страдат най-много пациенти. При фистули обаче лечението е съвсем различно - най-вече оперативно. При тях е безсмислено човек да се лекува без медикаменти.
- Идват ли при вас много хора, пробвали дълги години с разни бабини рецепти, които вероятно имат своя ефект?
Категорично идват такива. Всеки има правото да прави каквото си иска със собственото си тяло. Мога да разкажа всевъзможни случаи, но ще се въздържа. Странни неща използват хората за лечение в тази област. Въображението им работи на висока степен.
- Кога за хората е станало късно да търсят при вас помощ за най-просто лечение?
При пациенти с анален рак. Той прави мимикрия с хемороиди или анална фисура. Провеждаме лечение за заболявания с доброкачествено протичане, като при пациентите с рак на ануса мимикрията води до забавяне на лечението. За съжаление, се случва пациентът да бъде лекуван и от лекар, но да не бъде правилно оценено състоянието му.
Затова, ако няма повлияване от консервативното лечение, ако симптомите не минават, то пациентът трябва да потърси по-високо ниво на експертиза и на технология за изследванията.
- Колко често и какви операции правите най-често в центъра?
За хемороидалната болест ще кажа. Тя е най-разпространена. В нашия център се стремим към консервативно лечение, хигиена и диетичен режим. Към операция — се пристъпва само ако пациентът не се справя. Категорично се набляга на миниинвазивни техники като трансанална хемороидална деартериализация (THD). Това вече не е нова операция, не е измислена вчера. Аз я практикувам от 10-15 години. По-специфична е и успява да разреши проблема при хора в по-ранна — степен на хемороидалната болест. Използва се и при кървящи хемороиди. Помага при хора, изпадащи в анемия. При по-възрастните хора обикновено болестта не е само една. Много са на медикаменти за разреждане на кръвта и те не може да бъдат спрени. А се налага оперативно лечение - за тях THD е идеална техника. При пациенти с по-напреднал стадий на хемороиди е успешно прилагането на по-стари техники като хемороидактомия.
- Какви са предимствата на THD хирургията пред класическата?
Много са. При THD няма изрязване на тъкан и това е важно за голяма част от пациентите. При тях и възстановяването след интервенцията е много по-бързо. Успяваме благодарение на ултразвука, който се използва като доплер, да намерим артериалните съдове, които захранват хемороидалните възли, по този начин да намалим притока на кръв към самите хемороиди, които представляват свързване на артериите с вените. Така намаляваме кървенето в изключително голяма степен. И не на последно място, решава се доста добре пролабирането навън - т.нар. анален пролапс. Освен това имаме сигурност, че не е възможно пациентът по някакъв начин да бъде инвалидизиран. Защото при операция в тази зона е възможно да настъпят усложнения, с които пациентът трябва да се справя за по-дълъг период от време. Затова пациентът трябва да осъзнае, че самият той не се справя без операция, да направи своя информиран избор коя методика е по-добра, защо е по-добра, кое е приложимо в неговия случай, за да има ефект.
С две думи - THD е по-безопасен метод. Категорично. Но все пак има определени граници на приложение. В някои стадии на хемороидалната болест старите методики имат приложение. Възможна е и комбинирана операция - THD прекъсване на артериалните съдове плюс из/ рязване на определени хемороидални възли. Всичко по преценка на хи7 е рурга. Нашият екип в колонопроктологичния център на „Софиямед“ има опит. Който ни се довери, надявам се да е доволен.
- Възможно ли е хемороиди да се объркат с онкологично заболяване? А може ли нелекувани хемороиди да се изродят в онкологично заболяване?
Категорично нелекуваните хемороиди не се израждат в онкологично заболяване. Просто степента на заболяването нараства и пациентът страда повече. Има мимикрия на хемороидите с аналния карцином, за която вече говорих. Ниският рак на дебелото черво също може да има подобни на хемороидите прояви. Много пациенти с кървене се самозалъгват, че е от хемороиди, а става дума за онкологично заболяване. В онкологията времето за действие е изключително важно - времето за достигане до специалист, назначаването на адекватно лечение. Ако не се повлиявате от лечението за хемороиди, дали е на баба билките, медикаменти от аптеката или предписани лекарства от лекар, потърсете по-сериозен специалист, който да помогне.
- Какви са усложненията, ако фисури и хемороиди не се лекуват?
При хемороидалната болест основните усложнения са анемия заради кървенето в напреднал стадий на хемороидите. Хората губят клетки при кървенето всеки ден. Мнозина са с нисък хемоглобин.
При аналните фисури болките са толкова сериозни, че за хората става невъзможно да водят нормален живот. Това са часове, прекарани в болка. Много е важно човек да осъзнае, че той е центърът и трябва да положи усилия. Да е внимателен към себе си, за да може да е усмихнат и щастлив със семейството и приятелите си. Иначе не става. Ние само даваме насоки. Дори да лекуваме оперативно - пак всичко зависи от пациента.
- След като много зависи от пациента, на колко време е добре да се прави преглед превантивно и всеки ли трябва да прави?
Превантивно изследване от гледна точка на профилактиката няма. Ако говорим за аноскопията и ендоаналния ултразвук, те не са изследвания за профилактика. Те се правят при хора с определени оплаквания. Но съм убеден, че много голям процент от населението има оплаквания от подобен тип заболявания. Те не търсят медицинска помощ и се опитват да се самолекуват. Основната причина е притеснението. Споделянето за проблеми в тази област не е лесно дори пред близки хора, роднини, какво остава за преглед при лекар.
***
ВИЗИТКА
- Д-р Бисер Петров хирург, колопроктолог и ръководител на специализирания Център по колопроктология в медицинския комплекс „Софиямед“
- Годишно извършва над 100 операции на карцином на дебелото черво и стомаха, повече от 250 лапароскопски операции на жлъчка, хернии на коремната стена, постоперативни хернии, апандисит
- Д-р Петров е дългогодишен тесен специалист в лечението на хемороидалната болест, включително с THD технология, както и други колопроктологични заболявания като анални фисури, фистули и др.
- Сертифициран е и извършва роботизирани операции с последно поколение робот Da Vinci Xi.
Вестник 24 Часа стр. 14-15
7.3.2025